11:38 | 21 maja 2018
Lifestyle
Niedzielne zwiedzanie muzeum PRLu w Rudzie Śląskiej

Ciekawych miejsc na Śląsku jest mnóstwo. Ciągle przybywa tu nowych atrakcji. Już kilka z nich Wam pokazaliśmy. Jeśli jednak ciągle zastanawiacie się, co robić w niedzielę w okolicach Katowic, to polecamy Wam kolejne miejsce, które przeniesie Was na chwilę w przeszłość. Świetny sposób na pokazanie dzieciom realiów życia w czasach PRL-u i możliwość „namacalnego” poczucia atmosfery tamtych lat. 🙂

Pomysł na niedzielę – Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej

Muzeum PRL znajduje się w Rudzie Śląskiej i mieści się w dawnym folwarku Ballestremów. Prócz budynku mieszkalnego znajdują się tu m.in. dawna wozownia, obora czy stodoła. Od 2010 r. są sukcesywnie remontowane i urządzane przez Fundację Minionej Epoki, która stworzyła i dba muzeum.

Dlaczego to muzeum trafia na naszą listę miejsc, które warto zobaczyć na Śląsku? To bardzo fajny pomysł na niedzielny wypad z dziećmi. Taka lekcja historii na żywo. Dorosłym odwiedziny w muzeum również sprawią frajdę. Można trochę powspominać i opowiedzieć najmłodszym o swoim dzieciństwie. 🙂

Co można zobaczyć w muzeum?

Już na dzień dobry nie można mieć wątpliwości, że przekraczając bramę dawnego folwarku, cofniemy się w czasie. Odwiedzających wita transparent „Witamy przodowników pracy”. Z dyskretnie zamontowanych głośniczków płyną stare melodie, jak „Na prawo most, na lewo most”.

Zwiedzanie zaczyna się od budynku z tzw. kapsułą czasu. W środku urządzono gabinet I sekretarza z gobelinami, mównicą i stołem do obrad z obowiązkowymi goździkami w wazonie, popielniczką i trzema telefonami.

Wśród atrakcji na śląsku znajduje się Muzeum PRLu.

W muzeum znajdują się ciekawe eksponaty sprzed lat – w tym czekolada!

W kolejnych pomieszczeniach znajduje się stara sala szkolna z liczydłami, tablicą z kredą i gabinet dentystyczny. Gabinet chyba jest najbardziej przerażającą częścią, na sam widok chce się uciekać, nie dziwi więc fakt, że ludzie, zwłaszcza dzieci do dziś mają uraz i strach przed wizytą  u dentysty. 

Zajęcia w sali lekcyjne z czasów PRLu

W czasie jednodniowej wycieczki na Śląsk można odwiedzić dany gabinet dentysty w Muzeum PRL 

W kolejnej części jest dom z kuchnią i salonem. Widzimy kredens wypełniony szklankami, blaszanymi puszkami i z młynkiem do kawy. W salonie jest m.in. wersalka z usadowioną plastikową lalką i aparat telefoniczny na wykrochmalonej serwetce.

W pozostałych pomieszczeniach traficie na inne pamiątki z tamtego okresu. Wśród atrakcji śląskiego muzeum PRL-u z pewnością Waszą uwagę na dłużej przykują kultowe modele samochodów oraz motorów. Taka kolekcja jest naprawdę warta uwagi. Szkoda tylko, że nie można się załapać na jakąś jazdę testową. :p

 

Przerwa na herbatę w PRLowskim salonie podczas zwiedzania Muzeum na Śląsku

Drobne przedmioty z końca XX wieku

Wózek i lalki z okresu PRLu

Sala muzealna urządzona jako typowa kuchnia sprzed lat

Rząd zabytkowych krzesełek w Muzeum PRLu

Śląskie Muzeum PRLu to świetna atrakcja na weekend

Zwiedzanie Śląskiego Muzeum PRL – zabytkowy motorower

Zabytkowy motor w muzeum

Kiosk Ruchu to jedna z ciekawszych atrakcji Śląskiego Muzeum

Zdjęcie przed okienkiem zabytkowego Kiosku Ruchu

 Co warto zobaczyć na Śląsku? Kapsułę czasu z prawdziwym Kioskiem Ruchu z okresu PRL.

Jak widzicie, wbrew pozorom, można znaleźć ciekawy pomysł na spędzenie weekendu na Śląsku z dziećmi. 🙂

Co zwiedzić na Śląsku? Polecamy Muzeum PRLu!

6 komentarzy

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *