11:38 | 21 maja 2018
Lifestyle

Świetne miejsce na pokazanie dzieciom realiów zycia w czasie PRLu, możliwość „namacalnego” poczucia atmosfery tamtych lat 🙂

Bardzo fajne miejsce na niedzielny wypad z dziećmi 🙂

Muzeum PRL znajduje się w Rudzie Śląskiej i mieści się w dawnym folwarku Ballestremów. Prócz budynku mieszkalnego znajdują się tu m.in. dawna wozownia, obora czy stodoła. Od 2010 r. są sukcesywnie remontowane i urządzane przez Fundację Minionej Epoki, która stworzyła i dba muzeum.

Już na dzień dobry nie można mieć wątpliwości, że przekraczając bramę dawnego folwarku, cofniemy się w czasie. Odwiedzających wita transparent „Witamy przodowników pracy”. Z dyskretnie zamontowanych głośniczków płyną stare melodie, jak „Na prawo most, na lewo most”. Zdwiedzanie zaczyna się od budynku z tzw. kapsułą czasu.

W środku urządzono gabinet I sekretarza z gobelinami, mównicą i stołem do obrad z obowiązkowymi goździkami w wazonie, popielniczką i trzema telefonami.  W kolejnych pomieszczeniach znajduje się stara sala szkolna z liczydłami, tablicą z kredą i gabinet dentystyczny. Gabinet chyba jest najbardziej przerażającą częścią, na sam widok chce się uciekać, nie dziwi więc fakt, że ludzie, zwłaszcza dzieci do dziś mają uraz i strach przed wizytą  u dentysty. W kolejnej części jest dom z kuchnią i salonem. Widzimy kredens wypełniony szklankami, blaszanymi puszkami i z młynkiem do kawy. W salonie jest m.in. wersalka z usadowioną plastikową lalką i aparat telefoniczny na wykrochmalonej serwetce.

W pozostałych pomieszczeniach traficie na kolejne pamiątki z tamtego okresu. Z pewnością Waszą uwagę na dłużej przykują kultowe modele samochodów oraz motorów. Taka kolekcja jest naprawdę warta uwagi. Szkoda tylko, że nie można się załapać na jakąś jazdę testową :p

6 komentarzy

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *