APULIA | Locorotondo i Polignano a Mare

Ruszamy dalej w odkrywaniu pięknego włoskiego rejonu Apulia…Na samą myśl o liście miasteczek, które sobie przygotowałam, serce biło szybciej. Już nie mogłam się doczekać wschodu słońca, błękitnego nieba i kolejnych kilometrów. Nie wiem czy też tak macie, że kiedy jedziecie do miejsca, o którym od dawna marzyliście, cały świat zostaje z tyłu. Ja o Puglii marzyłam od dawna, ale chciałam wybrać taki moment, w którym wiedziałam, że pogoda nie splata nam figla, a z drugiej strony nie będzie jeszcze tłumów. Udało się …

Podróże są sposobem na ucieczkę od codzienności i pozwalają cieszyć się uczuciem dobrego samopoczucia wynikającym z możliwości eksplorowania, odkrywania i napotykania na niespodzianki. Mówią, że z podróży cieszysz się trzy razy: kiedy ją planujesz, w momencie gdy ja odbywasz oraz gdy ją wspominasz. Czy też tak macie?

 

Słoneczna okolica Locorotondo

 

Dziś o dwóch uroczych miasteczkach, które skradły moje serce, które na pewno trzeba odwiedzić będą w rejonie Apulii.

LOCOROTONDO – PRZEŚLICZNE, BIAŁE, WŁOSKIE MIASTECZKO

Locorotondo to maleńkie, bardzo urokliwe włoskie miasteczko w Apulii. Otoczone gajami oliwnymi, pośród winnic i domków trulli zachwyca swoim pięknem. Znajduje się tylko kilka kilometrów od słynnego Alberobello.

Wąskie uliczki wśród śnieżnobiałych domów ozdobionych piękien wypielęgnowanymi roślinami tworzy niesamowity klimat. Warto się zgubić w labiryncie tych cudownych uliczek i poczuć atmosferę miasteczka. Przy okazji błądząc wśród białych murów, możecie się natknąć na zachwycające pałace i kościoły.

Sama nazwa Locorotondo nawiązuje do kolistego kształtu starówki. Miasteczko to trafiło nawet na prestiżową listę najpiękniejszych małych miasteczek we Włoszech.

 

Biała uliczka Locorotondo

 

Spacer uliczkami Locorotondo tworzącymi labirynt, co kawałek kryjący niewielki pałac, mały kościół czy ozdobiony bujną roślinnością zaułek, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Apulijskie miasta są na ogół bardzo zadbane i eleganckie, ale Locorotondo jakby jeszcze wyróżniało się niezwykłą dbałością o szczegóły.

Biała okrągła wioska nie jest szczególnie znana i odwiedza ją relatywnie mało turystów podróżujących po Apulii. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, iż nie ma tam żadnej „konkretnej atrakcji”, poza starym miastem samym w sobie. Dlatego tym bardziej warto je odwiedzić. Podczas naszej podróży spotkaliśmy dosłownie garstkę ludzi.

 

Stare miasto w Locorotondo

 

Warto na pewno spróbować białego wina z którego słynie Locorotondo oraz świetnej pizzy, którą wyczujecie już z daleka.

 

Restauracja w Locorotondo

Apulia – zwiedzanie Locorotonde

Krótki odpoczynek podczas zwiedzania miasta

Okulary – Solano | Sukienka – Saintby | Plecak – Puccini

 

Białe domy w Locorotondo ozdobione kwiatami

Pamiątki w Locorotondo

Podczas wycieczki do Locorotondo przydadzą się ciemne okulary

 

Okulary Solano dostępne są również w salonach optycznych – lista TU

 

Jeden dzień urlopu w Apulii warto poświęcić na wycieczkę do Locorotondo

Locorotondo to piękne białe miasto

Błądząc po mieście można trafić na kawiarnie i restauracje

Locorotondo - Białe Miasto w południowych Włoszech

Spacer po Locorotondo

Locorotondo – festiwal muzyczny

W Locorotondo co roku odbywa się duży festiwal muzyczny Locus Festival. Przez miesiąc na przełomie lipca i sierpnia możecie posłuchać sław i schodzących gwiazd jazzu i soulu. Koncerty odbywają się pod gołym niebem niedaleko historycznej części miasteczka.

 

Okulary przeciwsłoneczne Solano

Podczas całej podróży po Apulii moim nieodłącznym towarzyszem były okulary przeciwsłoneczne, z którymi dosłownie się nie rozstawałam. Pamiętajcie, aby zwracać szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną nie tylko skóry, ale również oczu. Okulary przeciwsłoneczne chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, zapobiegają powstawaniu przedwczesnych zmarszczek, a dodatkowo są kropką nad i dla naszych stylizacji. Z racji tego, że podczas moich wyjazdów staram się Wam pokazać również sporo mody, to okularów wzięłam ze sobą kilka par i będą się one pojawiać w wielu kolejnych włoskich postach.

Okulary – Solano

Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowy element stylizacji na tak upalny dzień

 

Jedziemy dalej, drogą, która wiedzie z Monopoli do Polignano a Mare, koniecznie skręćcie w bok i nacieszcie oko takimi widokami niczym z Toskńskich pocztówek.

 

Okulary przeciwsłoneczne i kapelusz to konieczne dodatki w takie upalne włoskie dni

Stary budynek niedaleko Locorotonde w południowych Włoszech

Pola przy drodze z Locorotondo do Poliganano a Mare

POLIGNANO A MARE

Zdjęcia Poligano a Mare często zdobią foldery reklamowe biur podróży. To piękne miejsce ze słynną kamienistą plażą Cala San Giovanni. Dlaczego jest taka niezwykła? Znajduje się wewnątrz wąwozu nad brzegiem morza. Zachwycające widoki można podziwiać z pobliskiego mostu Lama Monachile wzniesionego blisko 2000 lat temu!

 

Plaża w Polignano a Mare

Opalanie na skalistym brzegu plaży w Polignano a Mare

 

W Polignano znajduje się kilka tarasów widokowych, a każdy z nich odsłoni przed Wami widoki na Adriatyk i nieskończenie piękny widok.

Podczas zwiedzania dostrzec można tam m.in. słynną restaurację Grotta Palazzese, która znajduje w grocie, tuż nad rozbijającymi się o skałę falami. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc we Włoszech. Ciekawe miejsce dla tych z nieco bardziej elastycznym budżetem. Z opinii wiem, że widoki naprawdę niezapomniane, ale ceny naprawdę bardzo wysokie.

 

Widok z mostu Lama Monachile

Wybrzeże Adriatyku w Polignano a Mare

 

Każdego roku, latem, w Polignano organizowane jest wydarzenie na skalę międzynarodową – Red Bull Cliff Diving. Odważni ochotnicy skaczą z 27 metrów z prędkością 85 km/h prosto do morza. Konkurs wygrywa osoba, która w najbardziej spektakularny sposób wykona skok. W 2018 roku wydarzenie odbędzie się 23 września.

 

Plac Wiktora Emanuela II w Polignano a Mare

Stare miasto w Poligano a mare z Piazza Vittorio Emanuelle II jest równie piękne. Spacer po Centro Storico to jak podróż wehikułem czasu. Wszystko wokół wygląda jak sprzed lat. Kamienne domy, małe sklepiki i przytulne knajpki w labiryncie wąskich uliczek robią niesamowite wrażenie. Do każdej z nich warto zajrzeć, zgubić się na dłuższą chwilę.

Na murach białych kamieniczek zauważysz napisy – cytaty, krótkie poezje. To inicjatywa pewnego mieszkańca Polignano, który za zgodą sąsiadów obdarował miasto poezjami.

Restauracja w Polignano a Mare

Restauracja w cenntrum Polignano a Mare

Zabytkowe budynki w centrum miasta

Piazza Vittorio Emanuelle II w centrum miasta

Kawiarniane parasole na Piazza Vittorio Emanuelle II

 

Koniecznie zobaczcie słynne schody z wypisanymi cytatami, mój ulubiony w tłumaczeniu na język polski to ” Gdy jest się motylem nie liczy się lat, liczy się chwile i zawsze ma się czas” – piękne słowa.

 

Schody z cytatami w Polignano a Mare

Zwiedzając Apulię warto odwiedzić słoneczne Polignano a Mare

Centrum miasta wypełnione donicami pełnymi roślin

 

Jeśli wybierasz się do Apulii koniecznie do listy miejsc do odwiedzenia dopisz Locorotondo i Poligano a Mare! To piękne miasteczka o niesamowitym klimacie!

 

Spacer po zalanych słońcem uliczkach Polignano a Mare

„Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”

 

Komentarze

Masz jeszcze chwilkę?
Polecam Ci jeszcze artykuły w podobnym klimacie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors