Malta, pierwsze wrażenia i ciekawostki

Pierwsze co rzuca się w oczy po przylocie na Maltę, to ruch lewostronny.  To spadek po rządach Brytyjczyków, którzy zawładnęli wyspami maltańskimi w XIX w. i rządzili nimi do 1964 r. (jeśli więc nie czujesz się pewnie za kółkiem po tej stronie lepiej korzystaj z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej) Stąd dziś niemal u bram Afryki co rusz trafia się na niespodzianki rodem z Anglii. Często można też tu spotkać budki telefoniczne jakby żywcem przeniesione z Londynu. z tym, że tu błyszczą one w słońcu niemal przez cały rok. Miejscowi, porozumiewają się w języku maltańskim, który jest mieszanką wielu języków, ale generalnie brzmi dla nas jak język arabski. Z miejscowym językiem kontrastuje religijność maltańczyków, a konkretnie to, że ok 95% mieszkańców to katolicy.

Najpopularniejszym środkiem komunikacji na Malcie są autobusy. Dobrze rozwinięta sieć połączeń, dostosowana do ruchu turystycznego, niedrogie bilety, ceny uzależnione są od okresu, możecie kupić bilet 2-godzinny, całodniowy lub tygodniowy, który jest najbardziej opłacalny, bardzo dużo przystanków, to wszystko sprawia, że autobusami spokojnie możemy zwiedzić całą wyspę. Wystarczy zaopatrzeć się w mapkę połączeń i w drogę. Jeszcze kilka lat temu jeździły tam stare autobusy z lat 60-tych, które same w sobie stanowiły atrakcję dla turystów. Jednak m.in. z powodów ekologicznych, star Fordy zostały odstawione do muzeum.

 

Co zaskoczyło mnie na Malcie?

Życzliwość Maltańczyków jest niesamowita. Ich pozytywne i spokojne nastawienie i nie sprowadzało się wyłącznie do wymiany uprzejmości czy ciepłego uśmiechu, pomocną dłoń spotkasz tu na każdym kroku, kierowca spokojnie wytłumaczy Ci drogę, zawoła, że to Twój przystanek i pora wysiąść i przesiąść się do innego. Ludzie zachęcający na drodze do kupna wycieczki, nawet jeśli odpowiesz nie jestem zainteresowany z uśmiechem powiedzą miłego wieczoru i dużo uśmiechu, tu jest to tak naturalne… Sami ruszają z pomocą, nawet jeżeli nikt ich o to nie prosi. Ta cecha bardzo zapadła mi w pamięć i dzięki temu naprawdę czujesz się wspaniale w tym kraju i chcesz wracać.

Religijność – 95% społeczeństwa to katolicy, widać to na każdym domu, ponieważ nazywają je imionami świętych, w oknach często zobaczyć można figurki świętych, a przed wejściem do autobusu wykonują znak krzyża.

Wyspa Gozo- na nią poświęce pewnie osobny wpis, ale już mogę Wam powiedzieć, że jest niezwykła i nie można pominąć jej w swoich podróżniczych planach.

Malta przoduje w statystykach najgęściej zaludnionych krajów świata. Prawie 1/3 głównej wyspy zajmuje metropolia zrośnięta z kilkunastu miast. Każde z nich ma nieco inny klimat. Gwarna za dnia Valletta w piątkowy wieczór kładzie się spać wcześnie, ale po drugiej stronie zatoki, w mieście Sliema trudno wtedy o wolny stolik w którejś z dziesiątek małych knajpek.

Kto powędruje dalej, dojdzie do Paceville, to Maltańska Ibiza. Na imprezy przychodzi tu młodzież z całej wyspy i nastolatki z kursów językowych. Okazją do zabawy są też lokalne festyny. Każde z miasteczek organizuje przynajmniej jeden w roku, więc latem praktycznie nie ma na wyspie weekendu bez ulicznej zabawy.

La Valetta – jest stolicą Malty, określana często jako muzeum pod otwartym niebem. Usiana pięknymi i ciekawymi miejscami z nieskończoną ilością romantycznych uliczek. Pięknie opis z mapkami, najważniejszymi punktami atrakcjami znajdziecie na blogu Malta i Gozo.

Sukienka – JO-LI 

 

http://www.jo-li.pl/pl/p/Sukienka-z-szyfonu-w-kwiatki-z-falbankami/182, sukienka JO-LI

budka telefoniczna Malta, Malta, La Valletta ciekawoski, Valletta ciekawostki, Uliczki Valletty

budka telefoniczna Malta, Malta, La Valletta ciekawoski, Valletta ciekawostki, wakacje na Malcie, atrakcyjne miasta na Malcie, najciekawsze miasta na Malcie

Atrakcje Malta, Malta, La Valletta ciekawoski, Valletta ciekawostki, najciekawsze miasteczka na Malcie

budka telefoniczna Malta, Malta, La Valletta ciekawoski, Valletta ciekawostki, uliczki Valletty

budka telefoniczna Malta, Malta, La Valletta ciekawoski, Valletta ciekawostki,

Komentarze

  1. Przepiękne zdjęcia, mogłabym je tak przeglądać bez końca:)) Z niecierpliwością czekam na pozostałe wpisy z Malty, która coraz bardziej zaczyna mi się podobać <3

  2. Witam chcialabym sie dowiedziec jesli chodzi o kwestie organizacyjna..biuro podrozy?? Jaki hotel? I jak mniej wiecej cenowo ..Pozdrawiam ps zdjecia boskie

  3. Nie myślałam, że to aż takie piękne miejsce. Koleżanka tam była i faktycznie opowiadała, że jest tam cudownie, ale nie myślałam, że aż tak. Tutaj masz zdjęcia z tego miejsca, proponowałabym zrobić tam sesję zdjęciową. W końcu będę musiała się tam wybrać.

  4. Malta przepiękna! Jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia 🙂 Stylizacja również super. Gdzie można kupić te śliczne buty?

Masz jeszcze chwilkę?
Polecam Ci jeszcze artykuły w podobnym klimacie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages