Wakacje w słonecznej Toskanii

„Jeśli szukasz życia, to Florencja jest tylko jego przedsionkiem, sama Toskania – wszystkim”

Po Toskanii wszystko już smakuje inaczej….dosłownie… może nie zwiedziłam połowy świata, ale ten rejon Włoch wyjątkowo pozostał w mojej pamięci.

Toskania to wizytówka Włoch, kraina położona w środkowej jej części nad morzami Tyrreńskim i Liguryjskim. Jest jednym z częściej odwiedzanych regionów tego kraju, gdzie miłośnicy sztuki przekonają się, że wszystko, co widzieli dotąd, nie jest warte widoku Sieny, czy muzeów Florencji. Czar małych miasteczek Toskanii oraz rozsianych po pagórkach ruin romantycznych zamków jest tym, co zapada na zawsze w pamięci.

Sezon na wakacje w Toskanii trwa od maja do października – w tych miesiącach temperatury wahają się od 20 do 40 stopni, ale do tych regionów warto pojechać w każdym terminie. Jesienią i zimą można zwiedzać muzea (bez kolejek), jeść pieczone kasztany, spróbować świeżej oliwy i uczestniczyć w lokalnych świętach sera, oliwek, borowików itd.

To region niesamowicie malowniczy – porośnięte bujną roślinnością góry i doliny, w których kryją się urocze średniowieczne miasteczka, a także piękne, rozłożyste i piaszczyste plaże toskańskiego wybrzeża. Warto odwiedzić je wiosną, już koniec kwietnia pozwala na słoneczne kąpiele, ale jest też idealnym okresem na zwiedzanie i rowerowe podróże.

Toskania to jeden z najstarszych regionów winiarskich na świecie. Osiedleni tu Etruskowie rozwinęli rolnictwo i uprawę winorośli na tych terenach. Później przybyli do Toskanii wszędobylscy osadnicy greccy, którzy przywieźli swoje sadzonki, by wszystko to potem zaadaptowali na swoje potrzeby Rzymianie, którzy wybudowali sieć dróg, umożliwiającą szeroką wymianę handlową z wieloma, nawet bardzo odległymi krajami. I toskańskie wino mogło ruszyć w świat. Dziś region ten jest największym producentem wina we Włoszech i jednym z najbardziej znanych i cenionych obszarów upraw na świecie.

Gdzie szukać noclegu…

Przede wszystkim wybierając się do Toskanii szukajcie agroturystyki, tylko w takim miejscu poczujecie prawdziwy klimat i urok tego pięknego rejonu i zrozumiecie dlaczego tak wiele artystów kochało to miejsce.

Jeśli chcecie wybrać idealną agroturystykę na nocleg, to styczeń i luty jest najlepszym momentem, a by to zrobić, później zaczyna być ciasno i pojawiają się problemy z wolnymi terminami.

Jak dotrzeć na miejsce…

My wybieramy samochód, ponieważ drogę dzielimy sobie na dwie doby, odwiedzając malownicze miasteczka po drodze, jest ich cała masa, w każdym chce się skosztować kawy, wina czy regionalnej potrawy.

Samolotem…

Loty z Polski do Toskanii
Ryanair oferuje bezpośrednie połączenia do Pizy z Warszawy – Modlina, Krakowa i Gdańska. Dojazd z lotniska do większości domów w okolicach Florencji, Sieny, Livorno zajmuje około 2 godzin i sam w sobie może być atrakcją.
Dobrym rozwiązaniem dla lokalizacji na północy Toskanii może być lot do Bolonii (Ryanair z Warszawy – Modlina, Krakowa i Wrocławia, następnie około 2-3 godzin jazdy), natomiast dla lokalizacji na południu Toskanii i  Umbrii, w grę wchodzą także loty do Rzymu (Ryanair z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania, Wizzair z Warszawy, Gdańska i Katowic, Lot z Warszawy i Krakowa, następnie 3-4 godziny jazdy).

Mam nadzieję, że już sam tekst zachęcił Was do odwiedzenia słonecznej  Toskanii, na deser teledysk, który powstał w tym magicznym rejonie. Jak do tego doszło?

Producenci muzyczni PESHO i Dave Bo zaprosili nas do wzięcia udziału w swoim teledysku do piosenki pt. „Walking in the sunlight” gdyż zależało im na pokazaniu pięknej relacji mamy i córki, a przy okazji sam tekst rewelacyjnie wpasował się Toskański klimat. Gwarantuje, że po wysłuchaniu i obejrzeniu zapragniecie słońca, wakacji i błogostanu. Zapraszamy do oglądania, komentowania i udostępniania!

Komentarze

 1. Zawsze marzyła mi się Toskania. W tym roku chcę pojechać na Sardynię i zahaczyć o te rejony, robiąc sobie dłuższy przystanek, więc wszelkie porady na pewno się przydadzą 🙂
  PS: Cudownie wyglądacie na zdjęciu!!!

  1. Piękne plany! My na Sardynii byliśmy w ubiegłe wakacje, piękna również,tu zauroczyły mnie piękne małe wysepki, koniecznie się wybierz Toskania to znowu pola ze słonecznikiem, piękne miasteczka.

 2. Witam, Jeśli to co jest uwidocznione w tle to owa Toskania to śmiem twierdzić że nie dla nas, ponieważ nie powiewa luksusem. Są jej lepsze rejony… Sceneria tego umieszczonego w tle graffity i zagrzybionego obiektu i okolic przyprawia mnie o ciarki na całym ciele. Nie wygląda to zbyt czysto czyż nie?. Jest wiele zakątków na świecie które są przepiękne i oferują znacznie więcej.., Zastanawiam się dlaczego wybraliście akurat ten rejon do swojego klipu? Myślę że klip zrobiony w innej scenerii osiągnąć może coś więcej… Rozmawiałam z moim Managerem i również to potwierdził… Czy jesteście otwarci na zmiany? Z pozdrowieniami

  1. Hejka,
   zgadzam się,
   ja również nie lubie tamtych rejonów. Nie mają nic sobie do zaoferowania prócz próżnej dzikości dla niższej klasy…

 3. Wszystkich, którzy marzą o wyjeździe do Toskanii zapraszam na naszą stronę toskania.org.pl Jeździmy do Toskanii (i do innych miejsc) systematycznie od 16 lat,Zauroczylismy się Toskanią i staramy się zauroczyć nią innych 🙂 Na stronie mamy oferty ponad 40 różnych miejsc na te wymarzone wakacje w Toskanii – droższe i tańsze, w agroturystykach i miasteczkach. Co ważne, we wszystkich tych miejscach byliśmy, obejrzeliśmy, rozmawialiśmy z właścicielami (niektórzy są na filmikach, które zrobiliśmy). W razie czego doradzimy – na stronie są też różne informacje praktyczne i linki. Przygotowujemy teraz kolejne wydanie naszego przewodnika po Toskanii i Umbrii, będzie gotowy w marcu.

 4. Dziś Eleonora potwierdziła rezerwację mojej rezerwacji na czerwiec!!!!! Marko jaram się jak wariatka;););) Dziękuję z całego serca za ten namiar!!!:*

Masz jeszcze chwilkę?
Polecam Ci jeszcze artykuły w podobnym klimacie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages