Andaluzja – miejsca które musisz zobaczyć

Jeśli myślisz, że Hiszpania nie może Cię już niczym zaskoczyć, to znaczy, że musisz się wybrać do Andaluzji. Położona na styku Europy i Afryki, między morzem i oceanem. Te oddziaływania czuć tu na każdym kroku. To spory rejon, znajdujący się w południowej części Hiszpanii, co ciekawe ma dostęp zarówno do Morza Śródziemnego jak i Oceanu Atlantyckiego. To rejon który praktycznie przez cały rok jest słoneczny, dlatego jest idealna to podróży przez cały rok. Kiedy u nas jest zimno, szaro i ponuro, tu panuje piękna wiosna, lato jest natomiast gorące, idealne na plażowanie. To miejsce w którym znajdziecie najpiękniejsze plaże, góry, zabytki, urocze miasteczka, pyszne jedzenie, dobrą muzykę i najlepsze tapasy! Pod względem kulturowym Andaluzja to zbiór wpływów kontynentalnych, bliskowschodnich i afrykańskich. Naprawdę nie można się tu nudzić.

Do Andaluzji wybraliśmy się wspólnie z Anią i Jakubem 🙂


Jak dotrzeć do Andaluzji?

Oczywiście samolotem. Coraz więcej tanich linii lata na południe Hiszpanii. Musicie szukać lotów do Malagi. Z Polski polecicie liniami Ryanair, lotnisko Kraków, Wrocław, Warszawa lub Wizz, ale tu najbliższe lotnisko to Wiedeń. Warto natomiast sprawdzić loty właśnie z Wiednia, w lutym właśnie stąd opłacało się lecieć najbardziej, doliczając nawet koszty paliwa. Polecam Wam również wyszukiwarkę kayak dzięki której znajdziecie loty w najlepszych cenach.

Przyznam szczerze, że miejsc które warto zobaczyć w Andaluzji jest naprawdę wiele, ciężko wybrać i spisać je wszystkie w jednym poście, dlatego dziś zabieram Was do dwóch wyjątkowych miejsc.

Grenada: Alhambra i Generalife

Alhambra- czyli jeden z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków Andaluzji, startował w konkursie na 7 nowożytnych cudów świata. To właśnie za jego sprawą do Granady ściągają każdego miesiąca tysiące turystów. Wznosi się dumnie nad miastem i jest prawdziwą perłą Andaluzji.

W każdym zakątku staraliśmy się zatrzymać chociaż na chwilkę i poczuć niesamowity klimat tego miejsca.

Kup bilet zanim tu przyjedziesz!

Dlatego już na samym początku uprzedzę Was o wcześniejszym zaplanowaniu wizyty w Alhambra oraz rezerwacji biletów. Będąc dwa lata temu tutaj niestety musieliśmy zawrócić ponieważ rezerwacji trzeba dokonać z dosyć sporym wyprzedzeniem. Tym razem nie popełniłam tego błędu, zamówiłam bilety już wcześniej na stronie musement tak, aby mieć pewność, że tym razem uda nam się to cudo zobaczyć. Na stronie tej możecie również zakupić wejściówki na inne ważne atrakcje zarówno w Hiszpanii jak i innych krajach. To oszczędność czasu, ale i pieniędzy oraz świetne rozwiązanie, które pozwoli Wam lepiej zaplanować podróż.

Alhambra- zwiedzanie

Alhambra to największy tak dobrze zachowany pałac na świecie, jest prawdziwą perłą Andaluzji. Niegdyś była żywym miastem- twierdzą. Założona na wzgórzu Sabika nieopodal Grenady Składa się z wielu części, Pałacu Narsydów oraz ogrodów Generalife. Każda z tych części wybudowana została w innym okresie. Nazwa Alhambra pochodzi od arabskiego oznaczającego „Czerwony Zamek”, a jej początki jako fortecy sięgają przynajmniej końca IX wieku, kiedy południowa Hiszpania była pod rządami islamu.

Wspaniały pałac, który widzimy dzisiaj, nabierał kształtu do czasów przybycia dynastii Nasrid w XIII wieku. W tym czasie strażnica i twierdza zostały zbudowane dla dodatkowego bezpieczeństwa, ale także estetycznych cudów patio – lwów, bramy Sprawiedliwości, łaźni, pokoju Comares i Hall of the Boat.

Mamy szczęście, że budynek i ogród przetrwały do dzisiejszych czasów. Po pozbyciu się Nasridów z Hiszpanii królowie katoliccy nie byli zbyt ostrożni z zabytkami. Na przykład Karol V zniszczył część kompleksu, aby zbudować własny pałac. Alhambra została opuszczona i pozostawiona samej sobie przez większą część XVIII wieku. Dodatkowo została częściowo wysadzona przez Francuzów. Dopiero w XIX wieku artyzm pałacu islamskiego został zrealizowany i rozpoczęto prace konserwatorskie. Przepych, który możemy teraz podziwiać, jest zasługą starannej pracy konserwatorów zabytków, którzy chcą zachować ten wyjątkowy budynek.

Dla mnie najciekawszym miejscem okazał się Pałac Nasrydów, zachwyca od samego wejścia, a emocje nie opadają nawet po wyjściu. Dwa dziedzińce, przepiękne zdobienia, fryzy, łuki, które tworzą niesamowitą całość. Wygląda jak pałac z baśni o Alladynie.

Alhambra i Generalife: bilety z ominięciem kolejki to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wybieracie się tu w sezonie. Przy okazji w takim miejscu wycieczka z przewodnikiem to prawdziwy skarb!

Castillio de Colomares – najpiękniejszy zamek południowej Europy

Na ten przepiękny zamek trafiliśmy zupełnie przypadkiem jadąc z Malagi w kierunku miasteczka Mijas. Zamek Colomares znajduje się w malutkiej miejscowości Benàlmadenie. Jadąc drogą na pewno zobaczycie kolejkę linową nad głowami, która prowadzi na wzgórze Calamorro. Sam zamek został wybudowany całkiem niedawno bo w latach 1987-1994. Tak naprawdę jest to największy na świecie pomnik postawiony na cześć wielkiego odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Esteban Martin jest autorem tego przepięknego dzieła, trzeba przyznać, że wyszło przepięknie.

Zwiedzanie Castillio de Colomares

Bilet kupicie przy wejściu, jego koszt to 3euro czyli jest to dosyć niska kwota. Czas jaki trzeba poświęcić temu miejscu to max. 2 godziny. Warto zwrócić uwagę na najmniejszy na świecie kościółek, jego powierzchnia to 1.96m2, a sama budowla to 3 statki, które dotarły do Ameryki – „Santa Maria”, „Nina” i „Pinta”. O tym, że miejsce jest niezwykle fotogeniczne nie muszę wspominać 🙂

Największy na świecie pomnik postawiony na cześć wielkiego odkrywcy Krzysztofa Kolumba.
Witajcie w zamku Colomares

Masz jeszcze chwilkę?
Polecam Ci jeszcze artykuły w podobnym klimacie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors