Pielęgnacja i ochrona włosów podczas suszenia i prostowania

Suszenie i prostowanie włosów

Jak prawidłowo suszyć i pielęgnować włosy ?

Przyznam, że kiedyś suszenie włosów było dla mnie nieprzyjemną codziennością, robiłam to byle jak, ważne było dla mnie to, aby włosy zostały wysuszone w ekspresowym tempie. Co to oznaczało? Dokładnie to, że każdego dnia suszyłam je gorącym strumieniem powietrza, trzymając suszarkę bardzo blisko włosów, w efekcie włosy stawały się przesuszone i osłabione.

Suszenie włosów suszarką do włosów z jonizacją

Dobra suszarka to podstawa!

Suszenie włosów w prawidłowy sposób nie jest skomplikowane, a może znacznie poprawić ich wygląd i kondycję. Wcześniej nie sądziłam, że ma ono tak duży wpływ na to, jak później układa się nasza fryzura, jak włosy mogą być lśniące, gładkie, a przy tym cały czas chronione.

Podstawą prawidłowego suszenia jest oczywiście odpowiedni sprzęt.

Suszarka BABYLISS 6500E DIGITAL SENSOR posiada 3 wymienne koncówki. Dzięki najcieńszemu koncentratorowi na rynku 4×75 mm wystylizować włosy możemy profesjonalnie, tak jak w salonie fryzjerskim. Koncentrator 6×90 mm zapewni niesamowite wygładzenia, a nakładka z dyfuzorem zadba o loki i objętość.

Poza końcówkami, które pomagają modelować fryzurę, BABYLISS 6500E DIGITAL SENSOR posiada jeszcze kilka innych zalet.

Po pierwsze jest to suszarka z jonizacją. Jony ujemne wygładzają łuski włosów. Dzięki temu kosmyki nie puszą się, nie elektryzują i łatwiej się układają. Jonizacja sprawia też, że są bardziej lśniące i miękkie.

Po drugie ma system Digital Sensor, który sprawia, że włosy na całej długości mają tę samą temperaturę. Dzięki temu unikamy punktowego nagrzewania włosów do wysokiej temperatury, które niszczy je i może być przyczyną ich łamania.

Po trzecie, jak większość nowych suszarek, BABYLISS ma funkcję suszenia zimnym powietrzem. Jak już wspomniałam, gorące powietrze niszczy włosy, dlatego bezpiecznie dla nich jest stosowanie właśnie zimnego nawiewu. Wymaga to poświęcenia nieco większej ilości czasu, ale warto korzystać z tej opcji, aby włosy pozostały w dobrej kondycji.

Jak dbać o włosy podczas suszenia?

Skoro wiemy już jaki wpływ na włosy ma odpowiednia suszarka, przedstawię Wam teraz kilka wskazówek, które pomogą Wam właściwie jej używać i sprawią, że suszenie włosów nie będzie dla nich bardzo szkodliwe.

Wskazówka 1: Osusz porządnie włosy ręcznikiem

To ważne, ponieważ jeśli włosy są mokre i spływa po nich woda, będą wymagały dłuższego suszenia. Wytarte wcześniej ręcznikiem będą bardziej odporne na ciepło suszarki i krócej wystawione na działanie szkodliwej wysokiej temperatury.

Jeśli masz więcej czasu, nie sięgaj po suszarkę od razu, wytrzyj włosy ręcznikiem i odczekaj kilkanaście minut.

Pamiętaj też, żeby wycierając, włosy nie trzeć ich. Intensywne pocieranie prowadzi do uszkodzenia i zwiększa ich łamliwość. Obchodź się z nimi delikatnie!

 

Wskazówka 2: Odpowiednie ustawienia suszarki

Gorące powietrze szkodzi naszym włosom, dlatego staraj się unikać używania najwyższej temperatury nawiewu suszarki. Optymalna temperatura to ok. 70ºC jak w przypadku suszarki BABYLISS.

Na początku użyj nawiewu o największej sile, a następnie zmniejszaj w miarę, jak włosy będą coraz bardziej suche. Maksymalna moc w pierwszym etapie suszenia pozwoli rozluźnić włókna włosa, co pomoże w ich modelowaniu.

Jeśli masz cienkie i delikatne włosy, używaj słabszego nawiewu. Pozwoli Ci to zmniejszyć ich splątanie.

Używaj koncentratorów i dyfuzora. Pomogą Ci skierować strumień powietrza we właściwy sposób i ułatwią układanie fryzury.

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, zamiast ustawiać wyższą temperaturę, wybierz mocniejszy nawiew. To przyspieszy proces suszenia bez zwiększania ryzyka uszkodzenia włosów.

 

Wskazówka 3: Prawidłowa technika suszenia

Sposób, w jaki ciepłe powietrze suszarki kierujemy na włosy, również ma wpływ na ich późniejszą kondycję.

Aby były piękne i lśniące susz je zawsze w kierunku od nasady do końcówek. Najlepiej kieruj strumień powietrza równolegle do pasm włosów. Dzięki temu zamykają się łuski i zmniejsza się ryzyko ich uszkodzenia.

Możesz zacząć suszenie włosów, trzymając głowę w dół. Dzięki temu nie pominiesz włosów znajdujących się pod spodem na wysokości karku. W przypadku niektórych typów włosów ten sposób zwiększa również ich objętość.

Pamiętaj też, aby trzymać suszarkę w odpowiedniej odległości. Wystarczy ok. 20-30 cm. Nie kieruj też strumienia powietrza w jedno miejsce. To może spowodować przegranie i łamliwość włosów!

Zanim zaczniesz modelowanie, ułóż włosy palcami tak, by stworzyć odpowiednią fryzurę. Jeśli chcesz je wyprostować, pociągnij palcami w dół. Możesz je również rozczesać grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.

 

Prawidłowe suszenie włosów suszarką

Jak prawidłowo prostować włosy?

Poza suszeniem włosów zabiegiem z użyciem wysokiej temperatury, który często stosuję, jest prostowanie. Jak w przypadku suszenia warto wybrać odpowiednie urządzenie i przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu włosy pozostaną zdrowe i będą mniej narażone na uszkodzenia.

 

Odpowiednia prostownica

Musicie poznać również najnowocześniejszą, inteligentną prostownicę od Babyliss Digital Sensor ST500E. Innowacyjna technologia nieprzerwanie monitoruje temperaturę na powierzchni włosów 366 razy na sekundę i pilnuje, by była ona dla nich bezpieczna.

Prostownica już w czasie pierwszego pociągnięcia wykrywa rodzaj włosów i automatycznie dostosowuje do ich grubości odpowiednią temperaturę. 63 miliardy jonów ujemnych na sekundę zapewniają niezwykły efekt blasku, włosy są lśniące i niezwykle gładkie.

Mając taki sprzęt wiem, że moje włosy są pod najlepszą ochroną, pomimo codziennej stylizacji!

 

Jak dbać o włosy podczas prostowania prostownicą?

Podczas prostowania, nasze włosy są narażone na działanie dużo wyższych temperatur, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia technika i pielęgnacja, jeśli często używamy prostownicy.

 

Wskazówka 1: Prostuj tylko suche włosy

To podstawa, a właściwie warunek konieczny w przypadku prostowania włosów! Dlaczego? Niedosuszone włosy poddane działaniu wysokiej temperatury będą bardzo osłabione i łamliwe. Również efekt będzie mniej trwały.

Jedynym odstępstwem od tej reguły jest prostowanie włosów prostownicą, która umożliwia ten zabieg, gdy są wilgotne. W innym przypadku poczekaj, aż będą zupełnie suche.

Przed prostowaniem włosy warto umyć i usunąć pozostałości kosmetyków, olejów oraz zanieczyszczenia. To pozwoli dłużej cieszyć się prostymi włosami. Jeśli zdecydujesz się na mycie włosów przed prostowaniem, odczekaj jednak (najlepiej kilka godzin), aż włosy będą zupełnie suche — zmniejszysz prawdopodobieństwo ich uszkodzenia.

W przypadku prostowania ważna jest termoochrona włosów. Użyj odpowiednich kosmetyków, które wspomogą stylizację i zabezpieczą włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.

 

Wskazówka 2: Odpowiednia technika prostowania

Użyj gumek, spinek lub klipsów i podziel włosy na partie. Prostowanie najlepiej zacząć od pasm przy karku. Pozwoli to dokładnie wyprostować wszystkie włosy i uzyskać piękny efekt.

Ustaw odpowiednią temperaturę. Dla włosów cienkich możliwie najniższą (poniżej 100 st.). Dla mocnych i grubych wyższą.

Kosmyki podzielone, prostownica nagrzana, czas przejść do najważniejszego zagadnienia: jak prostować włosy? Wybierz cienkie pasmo, przeczesz je, a następnie przesuń po nim prostownicą. Zrób to maksymalnie dwa razy dla jednego kosmyka! W przeciwnym wypadku możesz poważnie zaszkodzić swoim włosom.

Unikaj zatrzymywania prostownicy w jednym miejscu. Poza narażaniem włosów na dłuższe działanie niekorzystnej temperatury możesz sprawić, że pojawią się uszkodzenia i nieestetyczne zagniecenia.

Aby utrzymać efekt wyprostowania na dłużej, możesz lekko utrwalić fryzurę lakierem. Spryskaj nim włosy z dużej odległości — wtedy unikniesz nienaturalnego usztywnienia włosów. Możesz też rozpylić go na grzebień lub szczotkę i rozprowadzić po włosach.

 

Wskazówka 3: Odpowiednia pielęgnacja po prostowaniu

W przypadku prostowania trzeba szczególnie pamiętać o pielęgnacji włosów. Wystawiane na szkodliwe działanie wysokiej temperatury bardzo osłabia włosy.

Stosuj koniecznie odżywki, maski i olejki nawilżające. To konieczne, bo prostowanie sprawia, że włosy są suche i łamliwe.

Po prostownicę sięgaj najlepiej od święta. Codzienne używanie po dłuższym czasie może sprawić, że włosy będą w strasznym stanie.

 

Prostowanie prostownicą do włosów BaByliss

 

Prostownica i suszarka nieodpowiednio użyte mogą być groźne dla zdrowia naszych włosów. Wybierając odpowiedni sprzęt i przestrzegając kilku zasad, stylizacja włosów będzie bezpieczna i łatwiejsza.

 

Suszenie i prostowanie włosów osłabia włosy

Suszarka i prostownica Digital Sensor marki BaByliss

 

Komentarze

  1. Myślę, że prócz temperatury ogromny wpływ na poziom zniszczeń ma także rodzaj płytek. Teraz coraz częściej można trafić na prostownice z płytkami ceramiczno-keratynowym, z domieszką różnych olejków. Oczywiście – trudno wierzyć w to, że prostownica nie będzie niszczyć włosy, ale przynajmniej zminimalizujemy defekty.

    Kiedyś prostowałam włosy przy wykorzystaniu zwykłej prostownicy (kupionej w markecie) i po kilku tygodniach potrzebowałam keratynowego prostowania by to odbudować, także – jest tak jak piszesz – nieodpowiedni sprzęt = zniszczenia. Pozdrawiam!

Masz jeszcze chwilkę?
Polecam Ci jeszcze artykuły w podobnym klimacie:
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors