Minęło kilka tygodni i wracamy ponownie do tematu wystroju domu, któremu ostatnio poświęcamy najwięcej czasu, a mianowicie wykończenia domu. Jak wiecie za projekt wnętrza odpowiada Architektura Wnętrz Miura Studio. Dotarliśmy już do samego końca, jeśli chodzi o kwestię projektu i pozostałej dokumentacji. Wszystkie zmiany zostały przez nas wprowadzone i zatwierdzone, więc mogliśmy udać się na kolejne spotkanie z naszymi architektami.
Wizyta z Miura Studio w showroomie
Zanim jednak przystąpiliśmy do pracy papierkowej i tej stricte projektowej, nasi architekci zabrali nas w bardzo ciekawe miejsce na mapie Krakowa. Mowa tu o showroomie, w którym znajdziemy elementy wyposażenia wnętrza domu. Tam możemy je zobaczyć na żywo, a nawet dotknąć, by jeszcze lepiej wyobrazić sobie jak będzie wyglądała realizacja projektu. We wzorcowni DECOROOM „przymierzysz” do swojego wystroju domu oryginalną fakturę materiałów oraz setki kolorów i ich odcieni. Ujrzysz także wzory, dzięki którym odzwierciedlisz konkretne założenia architektoniczne oraz postawisz kropkę nad „i”.
Myślę, że taka wizyta jest bardzo ciekawym doświadczeniem i niezwykle przydatnym, gdy realizujecie wystrój swojego wnętrza. Tym bardziej, jeśli ma się taką szansę, aby to projektanci Was w nie zabrali. W tym miejscu wyobraźnia zaciera swoje granice.
Ciesze się, że na żywo mogłam zobaczyć kafle, armaturę łazienkową i kilka innych dodatków, które znajdą się w domu. Jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że ten wystrój domu jest absolutnie przepiękny i tak bardzo w naszym stylu.
Po wizycie w showroomie wybraliśmy się na obiad, aby omówić pozostałe założenia projektowe – i tak naprawdę ostatni etap – przed rozpoczęciem już faktycznego urządzania wnętrza.
ETAP 4 – dokumentacja projektowa wystroju domu
Poprzedni etap, czyli wizualizacja wnętrza domu, o której Wam pisałam (możecie podejrzeć wpis, jeśli nie mieliście okazji jeszcze zobaczyć projektu), została zatwierdzona. Przyszła więc pora na kolejny etap, czyli dokumentację projektową dla wykonawców w formie rysunków technicznych, widoków ścian i rzutów pomieszczeń.
Co wchodzi w skład takiej dokumentacji?
W zasadzie wszystko, co bardzo ułatwia wystrój domu, oszczędza ogrom czasu, a co za tym idzie również pieniędzy oraz nerwów, które są bezcenne.
- Rzut pełnego zakresu układu funkcjonalnego
- Rzut układu funkcjonalnego każdego pomieszczenia (rozmieszczenie mebli, lokalizację ceramiki i armatury, oznaczenia wyposażenia i materiałów oraz farb, niezbędne wymiarowanie)
- Zestawienie wyposażenia każdego pomieszczenia – oznaczenie rysunkowe, nazwa, kolor, ilość, cena za sztukę, pomieszczenie, zdjęcie poglądowe, punkt sprzedaży
- Rzut posadzek każdego pomieszczenia z projektowanym ułożeniem płytek, paneli, desek
- Rzut sufitów każdego pomieszczenia w przypadku sufitów podwieszanych
- Widoki każdej ze ścian każdego pomieszczenia
- Osobno rzut i widoki elektryki każdego pomieszczenia
Taka dokumentacja jest oczywiście fundamentem dla ekipy budowlanej, ponieważ według niej będzie ona realizować wystrój domu lub nanosić poprawki. Rzecz jasna – całość musi być zgodna z projektem. Jakie są plusy posiadania takiej dokumentacji? Odpowiedź jest prosta! Ogromna i nieoceniona oszczędność czasu. Dlaczego? W dokumentacji jest pełne zestawienie produktów i materiałów potrzebnych do wykończenia domu. Oznaczony jest produkt i jego kod, producent, cena oraz sklep, w którym można dokonać zamówienia.
Gwarancją realizacji projektu w 100% z ideą projektanta jest jego ścisła współpraca z ich sprawdzonym wykonawcą mebli na zamówienie. Mamy wtedy pewność, iż dokumentacja niezbędna do produkcji tworzy się omawiając ją w detalu.
Kolejny etap zamknięty, więc pora ruszyć pełną para do działania. Mamy cichą nadzieję, że w tym roku uda się nam przeprowadzić do nowego domku.